Kategórie
 
 
 
 
 
 

Selén ako minerál imunity

Selén sa v liečení stal známym až po roku 1979, kedy sa potvrdil jeho význam pri liečbe rakoviny. V ľudskom organizme sa vyskytuje v obsahu 10 až 30 mg. Nachádza sa najmä v pečeni, obličkách, slezine, pankrease a v mužských semenníkoch.

Selén posilňuje imunitný systém, je súčasťou enzýmu glutatión peroxydázy, chráni podobne ako vitamín E organizmus pred voľnými radikálmi a proti slnečnému žiareniu, taktiež proti vírusovým a bakteriálnym infekciám a pôsobí proti chemickým alergiám. Zlučuje sa s ťažkými kovmi (kadmium, olovo, ortuť) a tým tieto prvky zneškodňuje, má protirakovinové účinky, zlepšuje funkciu buniek pečene, svalov a týmusu, zvyšuje plodnosť, zvyšuje účinnosť štítnej žľazy, podporuje zmenu tyroxínu na účinný trijódtyrozín a pomáha pri liečení autoimunitných a degeneratívnych chorôb.

Denná potreba pre mužov a ženy je 65 mcg. Liečebné dávky môžu byť až do 200 mcg denne. Od 600 mcg sa môže používať len po určitú dobu pri vírusových ochoreniach, alebo ako súčasť liečebného programu pri liečení rakoviny.

Selén sa vyskytuje v pivovarníckom droždí, brokolici, hnedej ryži, celých zrnách, mliečnych výrobkoch, rybách, cesnaku, cibuli, morských riasach, morských živočíchoch, zelenine, koreňoch lopúcha, kuchynskom korení, semenách, orechoch, hlohu, prasličke, pŕhľave, šípke, rebríčku obyčajnom a inde. Mnoho selénu majú klíčky obilnín a iných druhov. Naopak, selén je málo zastúpený v bielej ryži, bielej múke a iných rafinovaných výrobkoch.

 

Čítajte viac

Omega-3 Gold Cardio

Omega-3 sú rodina esenciálnych polynenasýtených mastných kyselín, ktoré v ľudskom tele hrajú dôležitú úlohu a poskytujú značné množstvo zdravotných výhod (zdroj, zdroj).

Názov esenciálne pochádza zo skutočnosti, že ich naše telo nedokáže samo vyrobiť, je preto potrebné ich pravidelne dopĺňať zo stravy.

Tri najdôležitejšie typy sú ALA (kyselina alfa-linolénová), DHA (kyselina dokosahexaénová) a EPA (kyselina eikosapentaénová). ALA sa nachádza hlavne v rastlinách, zatiaľ čo DHA a EPA sa vyskytujú väčšinou v živočíšnych potravinách a riasach.

Čítajte viac

Vitamín D3+K2

Ak existuje „tím snov“ na zdravie kostí, je to vitamín D3 a K2. Oba vitamíny úzko spolupracujú pri regulácii hladiny vápnika v našom tele. Vitamín D zabezpečuje hladké vstrebávanie vápnika v krvi, zatiaľ čo vitamín K2 kontroluje, kde sa vápnik zabudováva. Oba vitamíny sa dokonale dopĺňajú pri udržiavaní zdravých kostí.

Vitamín D3 (cholekalciferol) je najdôležitejšou fyziologickou formou vitamínu D v ľudskom organizme. Pomocou dostatočného množstva UVB lúčov zo slnečného žiarenia, si telo dokáže samo v pokožke vyrobiť vitamín D3. V potravinách sa vitamín D3 nachádza najmä v mastných rybách.

Ak však nie sú vystavené slnečnému žiareniu, koncentrácia zvyčajne nestačí na pokrytie potreby vitamínu D iba prostredníctvom potravy. V závislosti od ročného obdobia, sa nedostatok vitamínu D môže vyskytnúť aj u viac ako 40 % populácie na Slovensku (napríklad február a marec). 

Nedostatok vitamínu D môže byť okrem iného tiež rizikovým faktorom pri Parkinsonovej chorobe alebo poruchách spánku. Taktiež, v dôsledku jeho nedostatku sa môžu vyskytovať svalové poruchy, infekcie, resp. iné zápalové ochorenia alebo vysoký krvný tlak.

 

Čítajte viac
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia